Branża produkcyjna 2019.

Branża produkcyjna 2019. Kogo rekrutuje? Ile płaci?

Branża produkcyjna 2019. Kogo rekrutuje? Ile płaci?

Produkcja przemysłowa kolejny rok ma się dobrze. Tendencja wzrostowa powinna się utrzymać również w przyszłości. 60% pracowników w ostatnim roku dostało podwyżki. Wielu spodziewa się wzrostu wynagrodzeń również w tym roku.

W produkcji przemysłowej w Polsce zatrudnionych jest prawie 2 mln osób.

Z najnowszego raportu Grafton Recruitment & Gi Group Manufacturing 2019 Sales & Market Trends wynika, że największym wyzwaniem dla branży jest niedobór specjalistów. Nieobsadzonych jest około 50 tys. stanowisk. Brakuje pracowników do zadań produkcyjnych, tj. spawaczy, operatorów maszyn, ładowaczy, pilarzy, tokarzy, ślusarzy, personelu technicznego i specjalistów. To skutkuje m.in. podwyżkami dla pracowników. Szacuje się, że w ostatnim roku aż 60% załóg zakładów produkcyjnych otrzymało wyższe wynagrodzenie. A na tym nie koniec. Wszystko wskazuje na to, że podwyżki pensji zaobserwujemy również w tym roku.

Dla kandydatów do pracy i pracowników to są dobre wiadomości, bo pracodawcy stają się bardziej elastyczni  komentuje Antonio Carvelli, Członek Zarządu i Deputy Country Manager Gi Group.
Ile się zarabia w przemyśle produkcyjnym? Które stanowiska i branże są najlepiej opłacane? Jakie są trendy na rynku pracy? W raporcie Manufacturing 2019 Sales & Market przedstawione są stawki wynagrodzeń na 201 stanowiskach w sektorze produkcyjnym z podziałem na 13 województw. Opracowanie zawiera także komentarze i analizy ekspertów dotyczące trendów rynkowych, zagrożeń i korzyści oraz wyzwań stojących przed przemysłem.

W najbliższym czasie największymi wyzwaniami dla firm metalowych na terenie Górnego Śląska będą: presja płacowa, odpływ doświadczonych pracowników (wiek emerytalny) oraz brak możliwości pozyskania dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych – tłumaczy Jarosław Litwiński, współwłaściciel  firmy Tektyt.
Znacznemu wydłużeniu uległ czas rekrutacji i pozyskania pracowników produkcji. W związku z brakiem kandydatów pracodawcy muszą też sięgać po pracowników ze Wschodu, z Ukrainy, Indii czy Bangladeszu – wyjaśnia Anna Grodecka, Country HR Manager w Magneti Marelli.  W takich warunkach priorytetem jest retencja, przy czym, aby była ona skuteczna, nie wystarczy samo podniesienie wynagrodzeń. Dzisiaj pracodawcy muszą oferować rozwiązania kompleksowe. Istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze czy zmianie pracodawcy są wynagrodzenia i benefity, ale równie istotna jest kultura oraz przyjazne środowisko pracy, komfort fizyczny i psychiczny – uzupełnia Grodecka.

Odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki decydują o zadowoleniu z pracy  można znaleźć w Ogólnopolskim Badaniu Satysfakcji z Pracy Leanpassion 2018.  Na pierwszym miejscu rzeczywiście znalazło się atrakcyjne wynagrodzenie. 67% respondentów wskazało je jako kluczową kwestię wpływającą na ich zadowolenie z pracy – wyjaśnia Radosław Drzewiecki, CEO Leanpassion. Równie ważna jest przyjazna atmosfera (64%) i  możliwość zgłaszania i rozwiązywania problemów (63%).

Powinno się uelastyczniać wewnętrzne procesy tak, aby zwiększyć szanse na współpracę z wartościowymi ludźmi. Programy parytetowe, 50+ oraz wewnętrzne „kuźnie talentów” pozwolą firmom na większą niezależność względem zmian na rynku pracy  podkreśla Józef Orzeszyna, Senior Recruitment Manager w LG Chem Wrocław.

A jak radzą sobie na rynku pracy tzw. millenialsi?
Najmłodsi pracownicy, tzw. pokolenie Y i Z, zaczynają koncentrować się na aspektach niefinansowych, takich jak cechy organizacji, w której pracują, atmosfera w miejscu pracy lub obowiązujące przepisy  wyjaśnia Monika Gluzińska, HR Manager w Tenneco.

Jak otrzymać raport Manufacturing 2019 Sales & Market sprawdź TUTAJ