Rozmowa o pracę online

Rozmowa o pracę online - jak się przygotować?

Rozmowa o pracę online – jak się przygotować?

W obecnych czasach coraz częściej rozmawiamy online. Jest to bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Wielu pracodawców woli tę formę komunikacji, ponieważ może skontaktować się z osobą oddaloną od siebie o nawet kilkaset kilometrów bez konieczności przemieszczenia się. Także coraz więcej rekrutacji odbywa się zdalnie. Jak jednak przygotować się do takiego spotkania, aby dostać wymarzoną pracę? Na co zwrócić uwagę?

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak przygotować się na spotkanie rekrutacyjne. Zadbaj o kilka rzeczy, które mogą wpłynąć na jakość i przebieg rozmowy. Pamiętaj, że bardzo ważna jest umiejętność odpowiedniej prezentacji. Zaczynamy!

Czym różni się rekrutacja online od face to face?

Rozmowa rekrutacyjna online i face to face (stacjonarna, w biurze firmy) różnią się od siebie tylko formą. Cel jest ten sam. Dlatego ważne jest, aby dobrze się przygotować zarówno do jednej, jak i drugiej. Miej również na uwadze, aby podczas takiego spotkania merytorycznie prowadzić rozmowę oraz otwarcie mówić o swoich wątpliwościach, motywacjach i oczekiwaniach.

Pamiętaj, że większość dzisiejszych rozmów rekrutacyjnych jest przeprowadzana w atmosferze przyjemnej dla kandydata. Ma ona sprawić, aby od samego początku kandydat dobrze się poczuł i aby stres nie zablokował tego, co może sobą zaprezentować.

Jak przygotować się na rekrutacje online? Praktyczne wskazówki.

1. Uprzedź domowników o spotkaniu. Zadbaj o ciszę

Powiedz swoim domownikom, że danego dnia o konkretnej godzinie masz ważne spotkanie. Poproś ich o ciszę i spokój. Jeśli masz małe dziecko, zorganizuj kogoś do opieki na godzinę lub dwie. Wyłącz radio, telefon i telewizor. Zadbaj o to, aby nic i nikt Cię nie rozpraszał. Usiądź w pomieszczeniu, w którym możesz odseparować się od innych. Dzięki temu będziesz mógł porozmawiać z rekruterem w spokoju i bez skrępowania.

2. Zadbaj o aspekty techniczne. Sprawdź, czy wszystko działa

Przed umówionym spotkaniem (najlepiej piętnaście minut) włącz komputer i sprawdź, czy działa Ci internet oraz wszystkie niezbędne urządzenia do rozmowy online. Włącz kamerkę, zbadaj jakość głośników i mikrofonu, ustaw wyraźny obraz. Dla własnego komfortu zrób również małą próbę dźwięku. Będziesz mieć pewność, że podczas wideorozmowy z rekruterem nie wystąpią żadne problemy.

Pamiętaj jednak, że zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Nagły brak zasięgu, niska jakość dźwięku czy obrazu… co wtedy? Postaraj się zachować zimną krew. Po drugiej stronie też jest człowiek i na pewno zrozumie, że nie jest to Twoja wina. Zadzwoń do niego i poproś o przełożenie spotkania na inny termin. Bądź szczery z rekruterem i okaż zaangażowanie. To na pewno wpłynie na Twoją korzyść.

3. Usiądź w jasnym świetle i zadbaj o dobre tło

Usiądź przy naturalnym świetle, abyś był dobrze widoczny. Zadbaj również o tło, aby nie rozpraszało twojego rozmówcy. Na kamerce to Ty musisz być w centrum kadru. W tle dobrze, jeśli byłaby pusta, biała ściana. Jak nie masz takiej przestrzeni, to chociaż uporządkuj otoczenie, znajdujące się za Tobą. Następnie usiądź wygodnie przy biurku i włącz aplikację do rozmowy online. Sprawdź również, czy w aplikacji jest możliwość rozmycia tła, aby jedynie osoba, która znajduje się na pierwszym planie, była dobrze widoczna.

4. Ubierz się ładnie  

Nie ma znaczenia, że jesteś w domu – na rozmowie o pracę powinienieś wyglądać schludnie i elegancko. Ubierz czystą koszulę lub ładną bluzkę. Jeśli starasz się o pracę na wysokim stanowisku do poważnej instytucji – załóż krawat. W innych przypadkach nie jest to konieczne.

5. Co jest ważne? Twoja wiedza!

Pamiętaj, aby zawsze iść na rozmowę w pełni przygotowanym. Powinieneś odpowiedzieć pytania rekrutera oraz (zazwyczaj na sam koniec) zapytać o ważne dla Ciebie kwestie. Dzięki temu okażesz swoje zaangażowanie w rozmowę i poważne podejście do rekrutacji. Przestudiuj swoje CV tak, aby móc ciekawie opowiedzieć o swoim doświadczeniu i dopasować je do stanowiska, na które aplikujesz. Koniecznie poczytaj o firmie – dowiedz się, czym się zajmuje i w jakim obszarze działań się porusza.

Przygotuj odpowiedzi na niektóre standardowe pytania rekruterów. Na przykład:

  • co wiesz o naszej firmie?

Idealny kandydat zna firmę, do której aplikuje. Na to pytanie wystarczy krótka odpowiedź, składająca się z dwóch czy trzech zdań. Możesz również wspomnieć, co sam jesteś w stanie zaoferować firmie, jeśli Cię w niej zatrudnią.

  • dlaczego chcesz u nas pracować? 

Opowiedz o chęci rozwoju w danym obszarze zadań. Powiedz, czym imponuje Ci dana firma. 

  • skąd pomysł o zmianie pracy?

Chęć nabycia nowego doświadczenia lub rozszerzenia wiedzy, którą masz obecnie?

  • gdzie widzisz siebie za pięć lat?

Jest to bardzo podchwytliwe pytanie, na które nie tak łatwo odpowiedzieć. Stwórz mapę swojej kariery zawodowej. Zastanów się, czym chciałbyś docelowo się zajmować. Do czego aspirujesz?

  • jaka jest Twoją mocna i słaba strona?

Mocna strona? Może dobra organizacja czasu, komunikatywność, samodzielność czy rzetelne wykonywanie obowiązków służbowych. Słaba strona? Tutaj jest ciężej. Postaraj się znaleźć coś, czego jesteś świadomy i nad czym pracujesz. Pamiętaj – nie ma idealnych pracowników.

  • Co motywuje Cię do pracy?

Może dobra komunikacja w zespole, satysfakcjonujące wynagrodzenie, uznanie pracodawcy, możliwość rozwoju własnych kompetencji?

  • Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

Taki temat niestety często wprowadza ciężką atmosferę i zawstydza kandydata. Nie bój się rozmawiać o pieniądzach. Twoja otwartość i pewność siebie na pewno zrobi dobre wrażenie na rekruterze. Przedtem jednak dobrze się przygotuj, zanim opowiesz o swoich oczekiwaniach finansowych. Rozeznaj się, jaka jest aktualna stawka na danym stanowisku. Możesz zaproponować nieco wyższą kwotę, którą możecie później wspólnie z rekruterem wynegocjować.

Rekruter może również zapytać Cię o relacje z byłym pracodawcą – i tutaj jest haczyk. Jeśli zaczniesz narzekać, możesz zostać źle odebrany. Pamiętaj, nie mówi się źle o swojej byłej pracy na spotkaniu rekrutacyjnym. Zawsze istnieje ryzyko, że jeśli zrezygnujesz z nowej, będziesz opowiadać o niej w takich samych negatywach, jak o poprzedniej. Na takie pytanie odpowiedz w prosty i zwięzły sposób, np. „chcesz rozwijać swoje umiejętności”, „nie lubisz stać w miejscu”. Możesz również wspomnieć o chęci podwyższenia pensji, która będzie odpowiednia do Twojej wiedzy i doświadczenia.

Powodzenia!