Jak się dziś rekrutuje: czy zatrudnieni są skłonni zmieniać pracę, czy jej szukają i o co pytają kandydaci do pracy? Rekruterzy z firm należących do Gi Group opowiadają, jak się szuka pracowników w czasach pandemii.

Czy inaczej się rekrutuje? Czy spadała, a może wzrosła chęć zmiany pracy? I jak jest z tą pracą zdalną – czy naprawdę chcemy, jeśli to możliwe, już tylko tak pracować? Z czym mierzą się rekruterzy szukający pracowników na stanowiska specjalistyczne, w firmach produkcyjnych oraz na wysokie stanowiska zarządcze. Oto, jaki obraz wyłania się z ich doświadczeń.

Kandydaci często pytają, a nawet zakładają, że skoro jest pandemia, to praca zdalna jest oczywistością – mówi Mateusz Skiba z Grafton Recruitment. Chcą tak pracować albo cały czas, albo przez połowę czasu lub sami chcą  decydować, ile dni pracują zdalnie. Kandydaci traktują pracę zdalną jako przejaw elastyczności i troski o pracownika.

Wiele osób oczekuje pracy zdalnej ze względu na sytuację pandemiczną i nie rozważa pracy w biurze w pełnym wymiarze godzin – dodaje Karolina Damas, także z Grafton Recruitment. – Kandydaci na wstępie zaznaczają, że interesuje ich tylko praca zdalna.

Takie podejście prezentują kandydaci w branżach i zawodach, w których jest możliwość wykonywania obowiązków zdalnie, jak np. w sektorze IT.

Zdarza się, że kandydaci wycofują się z procesu rekrutacyjnego, gdy nie ma opcji pracy zdalnej. - Piotr Wajgielt z Wyser, który rekrutuje na najwyższe stanowiska, potwierdza, że pytanie o możliwość pracy zdalnej jest, w czasach pandemii, jednym z najczęściej zadawanych pytań przez kandydatów. Brak takiej możliwości powoduje np. wycofanie się kandydata z rekrutacji lub brak zainteresowania ofertą.

Część kandydatów rezygnuje od razu – nawet ok. 15-20% w przypadku księgowych nie chce dalej rozmawiać, jeśli nie mają zapewnienia, że praca będzie w 100 proc. zdalna – potwierdza Mateusz Skiba.

Czy w takim razie zmieniły się też oczekiwania wobec benefitów? O co kandydaci pytają najczęściej? 
Według rekruterów najważniejsza dla przyszłych pracowników jest opieka medyczna. Na kolejnych miejscach wskazują: elastyczne formy i czas pracy oraz premie.

Ciekawym i powtarzającym się już pytaniem, jest: kto z pracodawców oferuje pomoc psychologiczną, czy jest ona w dostępnym pakiecie. Zauważamy spadek zapytań o karty sportowe – dodaje Skiba.

Piotr Wajgielt dorzuca, że oprócz pracy zdalnej i opieki medycznej, także dla członków rodziny, kandydatów coraz częściej interesuje, czy w firmach samemu można wybierać spośród benefitów.

Pandemia spowodowała wyraźny spadek zatrudnienia w niektórych branżach i wzrosty w innych. Jak to widzą rekruterzy? Czy zatrudnieni są obecnie chętni do zmiany pracy czy wolą przeczekać i zobaczyć, jak się rozwinie sytuacja? 

Mateusz Skiba: Jeśli pracownik sam nie szuka zmiany, to szanse na wzbudzenie jego zainteresowania nową pracą są niewielkie, niepewność nie zachęca do zmian zawodowych. Wyjątkiem są te branże, w które pandemia uderzyła bardzo mocno.

Karolina Damas: Pracownicy mniej chętnie rozważają zmianę pracy. Pamiętają wiosenny lockdown i jego następstwa dla rynku pracy. Wolą pozostać w aktualnym miejscu pracy ze względu na przekonanie o stabilności. Co ważne – bardzo wielu kandydatów podkreśla też, że boją się zmian w okresie jesiennym. Obawiają się, że nałożenie się pandemii na normalny okres zachorowań na przeziębienie i grypę będzie skutkowało kolejnymi restrykcjami, które mogą wpłynąć na rynek pracy.

Piotr Wajgielt, Wyser: Obserwujemy mniejsze zainteresowanie zmianami zawodowymi. Jeżeli ktoś ma stabilną pracę w stabilnej firmie, to nie jest gotowy do rozmowy o nowej ofercie w trakcie pandemii.

Aleksander Adamski, Gi Group: Zauważyłem mniejszą rotację. Kandydaci i pracownicy bardziej szanują pracę, bardziej się starają. Mimo że praca na produkcji jest ciężka, niewiele osób z niej rezygnuje.

Jak pracują klienci rekruterów? Czy w firmach, biurach, a może hybrydowo lub całkowicie zdalnie?

Firmy produkcyjne nadal pracują na miejscu. Eksperci z biur zazwyczaj hybrydowo – np. zamiennie z inną grupą pracowników co tydzień. Są też i branże czy firmy, które zdecydowały o przejściu na całkowicie zdalną pracę. 
– Znam takie
firmy, które zapowiedziały, że jeszcze w 2021 roku praca będzie całkowicie zdalna podsumowuje Karolina Damas z Grafton Recruitment.