Połącz...

SCCM Packaging Engineer

Lokalizacja mazowieckie
Branża
Rodzaj umowy Pełen etat
Opublikowane 9 miesięcy temu
Kontakt Paulina Serotiuk
Nr Ref. 139077

Treść oferty

Kilka słów o ofercie:

  • Klientem jest globalna organizacja zajmująca się dostarczaniem usług prawniczych dla największych firm na świecie
  • Aktualnie w Warszawie budowany jest nowy Shared Service firmy, w związku z czym poszukujemy aktualnie doświadczonego specjalisty na stanowiskoL

Zakres obowiązków:
  • Responsibiloty for creating software and computer packages and images for deployment
  • Providing 2nd/3rd line support for software portfolio and deployment and/or imaging processes
  • Development and maintenance of system test plans and quality control processes for assigned applications
  • Providing system design and analysis assistance to other user levels and internally to IT
  • Demonstrating expert level understanding of multi-tiered application layer in a centralized/distributed/virtual network topology
  • Assessing upgrades and alternative technologies for packaging

Wymagania

  • Experience gained in a development/support environment, including working with international office
  • Fluent English
  • Substantial experience of managing and upgrading MSI / AppV applications
  • Excellent knowledge of Windows 7 Desktops 32/64bit
  • Working knowledge of Windows 7, IIS, Group Policies and Active Directory
  • An understanding of Software Delivery technologies, such as SCCM 2012 and AppV 4.6/5.x Management Console plus AppSense
  • Ability to write and update VBScripts/Powershell (at a moderate level)
  • A working knowledge of ITIL to foundation level (or similar structured approach)

Korzyści

  • Możliwośc pracy w prestiżowym, miedzynarodowym środowisku
  • Indywidulnie dobrany pakiet szkoleń i certyfikacji
  • Ambitne, interesujące zadania
  • Nowoczesne biuro w centrum Warszawy

Więcej podobnych ofert pracy na www.grafton.pl/oferty-pracy/it-komunikacja/

IT and Telekomunikacja | Oprogramowanie | Proces / usługi IT | Specjalista | Wsparcie | Windows | Application SW administrator